We brings you daily Current affairs, daily Current Affairs Quiz, weekly Current Affairs, weekly Current Affairs Quiz to enhance your preparation for upcoming exams. We also provide articles related to quant, reasoning, English, ssc etc .

Search here

Breaking

QUANT QUIZ FOR RRB PO AND CLERK MAIN ( QUANTITY COMPARISON AND ARITHMETIC SUM )

QUANT SET 1 FOR RRB PO & CLERK MAINS-2020



RRB Clerk and RRB PO Mainss exam are going to be held in the upcoming months. We have already provided you with the PDFs of many topics of Quantitative Aptitude like Simplification/Approximation, Number Series,datainterpretation.important Arithmetic questions to prepare for RRB Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.

Follow us on TELEGRAM   Web




                                           START QUIZ

1.Quantity I: The work efficiency of a man, a woman and a boy are in the ratio 4:5:6. 15 men and 12 women can do a piece of work in 60 days. In how many days 10 men, 18 women and 5 boys can complete the same work?

Quantity II: Ramesh alone can do a piece of work in 60 days and Mahesh can do the same work in 120 days. In how many days they can do the whole work together?

A.Quantity I > Quantity II
B.Quantity I < Quantity II
C.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity I ≤ Quantity II
E.Quantity I = Quantity II or No relation

2.Quantity I: 20

Quantity II: The distance between Reshu’s home and her office is 72 km. Reshu drives her car at uniform speed every day. One day, when she covered the one-third of the distance from her home to office, she remembered that she had leaved her purse at home. She turned back and drove at 3/2 of her usual speed and she picked her purse and return towards office at twice of her original speed. If she reached office 10 minutes late, then her original speed (km/hr)

A.Quantity I > Quantity II
B.Quantity I < Quantity II
C.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity I ≤ Quantity II
E.Quantity I = Quantity II or No relation

3.A, B and C started a business where initial investment of A and B together is Rs. 8000. After a year, B received Rs. 1800 out of total profit of Rs. 6000, and profit share of A is equal to the initial investment of B.

Quantity I: Initial investment of C.

Quantity II: Initial investment of B.

A.Quantity I > Quantity II
B.Quantity I < Quantity II
C.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity I ≤ Quantity II
E.Quantity I = Quantity II or No relation

4.Quantity I: If two taps are opened at the same time, the tank will be filled completely in 12 hours. If one tap fills the tank 10 hours faster than the other. How long does the faster tap take to fill the tank?(hours) 

Quantity II: A sum of Rs.312 is divided among 100 men and women in such a way that each man gets Rs. 3.60 and each woman gets Rs. 2.40. The number of women is

A.Quantity I > Quantity II
B.Quantity I < Quantity II
C.Quantity I ≥ Quantity II
D Quantity I ≤ Quantity II
E.Quantity I = Quantity II or No relation

5.Quantity I: Neeraj invested Rs. 24000 in a scheme offering 10% compound interest for three years compounded annually. Find the interest earned by Neeraj. 
Quantity II: Rishab invested a certain sum of money in scheme offering 8% simple interest. Find the sum of money invested by him if the interest earned by him after five years is Rs. 3160. 

A.Quantity I > Quantity II 
B.Quantity I < Quantity II 
C.Quantity I ≥ Quantity II 
D.Quantity I ≤ Quantity II 
E.Quantity I = Quantity II or No relation 

ARITHMETIC SUM

6.The average weight of A, B and C is 74 kg. If D joins the group,the average weight of the group becomes 70 kg. If another man E whose weight is 4 kg more than D replaces C .Then the sum the weight of A, B, D and E becomes 240 kg then find the weight of C .

102 kg
95 kg
82 kg
98 kg
None of these

7.An investment grows at an annual interest rate of 8%, which compounded quarterly. Which of the following equations can be solved to find the number of years, t, that it would take for the investment to become 16 times? 

16 = (1.02)t/4 
2 = (1.02)t 
16 = (1.08)4t 
2 = (1.02)t/4 
1/16= (1.02)4t 

8.When one liter of water is added to a mixture of acid and water, the new mixture contains 20% acid. When one liter of acid is added to the new mixture, then the resulting mixture contains 33 1/3 % acid. The percentage of acid in the original mixture was 

23% 
29% 
24% 
25% 
None of these 

9.If Geeta increases her usual speed by 20 km/hr., she reaches her office 2 hours earlier than usual time. If she decreases 15km/hr. her speed, she will be late by 2 hours. The distance travelled by her is equal to:

1680 km
1260 km
1300 km
1400 km
None of these.

10.Siraj and Hiten started a business with investment of Rs. 15000 and Rs. 18000, respectively. After one year, Siraj increased his investment by 10% while Hiten decreased his investment by 10%. At the end of two years, total profit made by the business is Rs. 13140. Find the share of profit of Hiten.

Rs. 6220
Rs. 6840
Rs. 6280
Rs. 7480
Rs. 6530

SOLUTIONS


1.Quantity I:

Let the one day work of a man, a woman and a boy be 4 units, 5 units and 6 units respectively.

One day work of 15 men and 12 women = 15 x 4 + 12 x 5 =120 units.

Total work =60 x 120 =7200 unit.

One day work of 10 men, 18 women and 5 boys =10 x 4 + 18 x 5 + 5 x 6 =160 units.

Required days =7200/160 =45 days.

Quantity II:

Let total work = LCM of 60 and 120 =120 units.

One day work of Ramesh =120/60=2 units.

One day work of Mahesh =120/120= 1 units.

One day work of Ramesh and Mahesh =2+1= 3 units.

Required days =120/3 =40 days.

Quantity I > Quantity II

2.Quantity I: 20

Quantity I = 25
Quantity II: Let the original speed be x km/hr, then

Hence, Quantity II > Quantity I

3.Profit share of A and C taken together = 6000 – 1800 = Rs. 4200

Let, initial investment of B be Rs. x

So, initial investment of A = Rs. (8000 – x)

So, profit share of A = Rs. x

Ratio of profit share:

A: B = (8000 – x): x = x: 1800


Therefore, x = Rs. 3000

So, initial investment of B = Rs. 3000

So, initial investment of A = Rs. 5000

SO, profit share of A = Rs. 3000

So, profit share of C = Rs. 1200

Ratio of initial investment = A: B: C = 3000: 1800: 1200 = 5: 3: 2

So, initial investment of C = (5000/3000) × 1200 = Rs. 2000

Quantity I:

Rs. 2000

Quantity II:

Rs. 3000

So, Quantity I  Quantity II

So option (B) is the correct answer.

4.Quantity I:

Suppose that one pipe takes t hours to fill the tank.

Then ATP the other pipes takes (t-10) hours.

1/t+ 1/(t-10) = 1/12

⇒12(t-10+t)= t(t-10)

⇒t2-34t +120=0

⇒(t-30) (t-4) =0

⇒t= 30 or t= 4

We can’t take t=4

So, the faster tap takes 30 hours to fill the tank.

Quantity II: On average men & women get=312/100 = 3.12 Rs

Applying allegation,

3.60                     2.40
              3.12
 0.72        :         0.48

     3         :           2

Men : Women = 3:2

Number of women=  100/(3+2) * 2 = 40

So option B Quantity II ˃ Quantity I

5.Quantity I: 

Interest earned by Neeraj =  
Quantity II: 
Let the amount invested by Rishab be Rs. ‘x’ 
So, the interest earned by Rishab =  
 x * 0.08 * 5 =3160
=> 0.4x = 3160
=> X =  7900
So, the amount invested by Rishab = Rs. 7900 
So, Quantity I  Quantity II 
So option (a) is the correct answer.

6.Total weight of A + B + C = 74  3 = 222 kg

Total weight of A + B + C + D = 70  4 = 280 kg

Now, weight of D = 280 – 222 = 58 kg

So, weight of E = 58 + 4 = 62 Kg

Sum of A + B + D + E = 240 kg

A + B + 58 + 62 = 240 kg ……. (D = 58 kg and E = 62 kg)

A + B = 240 – 120 = 120 kg

As given, A + B + C = 222 kg

So, weight of C = 222 – 120 = 102 kg

7.At the end of the x years, the final amount, A, will be equal to 16 times the principal (the money is growing by a factor of 16).
Therefore, A = 16P.
r = .08 (8% annual interest rate)
n = 4 (compounded quarterly)
t = t (the question is asking us to express the time in terms of t number of years)
We can write the equation
16P = P (1 + .08/4)4t
16 = (1.02)4t
161/4 = [(1.02)4x]1/4 2 = (1.02)t

8.


9.

10.Total amount invested by Siraj =
15000+110% of 15000
= 15000 + 16500
=  31500 

Total amount invested by Hiten = 
18000+ 90% of 18000
= 18000+16200
= 34200
Ratio of profit share = 
31500:34200
= 315:342

Share of profit of Hiten = 

342/657 * 13140 = 6840

So option (B) is the correct answer.