RRB Clerk and RRB PO Prelims exam are going to be held in the upcoming months.

Arithmetic questions to prepare for RRB Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.

**GKRECALL**have already provided you with the PDFs of many topics of Quantitative Aptitude like Simplification/Approximation, NumberSeries,datainterpretation.important .Arithmetic questions to prepare for RRB Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.

The marked price of a Timex sports watch was Rs. 1440. A man bought the same for Rs. 864 after getting two successive discounts, the first being 20%. What was the second discount rate?

A12%

B14%

C15%

D18%

ENone of these

Question 2

A Raymond Showroom keeper marked the price of his commodity so as to include a profit of 40%. He allowed discount of 10% on the marked price. His actual profit was.

A12%

B26%

C15%

D18%

ENone of these

The price of a Laughing Buddha Statue is raised by 50% and then two successive discounts of 15% each are allowed. Ultimately, the price of the Statue is

A.decreased by 8.375%

B.increased by 3%

C.increased by 8.375%

D.increased by 10%

E.None of these

Question 4

A shopkeeper sells a YONEX badminton racket, whose marked price is Rs. 100, at a discount of 20% and gives a shuttle cock costing Rs. 10 free with each racket. Even then he makes a profit of 20%. His cost price per racket is

ARs. 69.75

BRs. 65

CRs. 70

DRs. 58.33

ENone of these

Question 5

A shopkeeper sold Banarasi sarees at Rs. 361 each after giving 5% discount on labeled price. Had he not given the discount, he would have earned a profit of 52% on the cost price. What was the cost price of each Banarasi saree?

ARs. 240

BRs. 260

CRs. 280

DNone of these

E300

Question 6

A man buys an article for 15% less than its value and sells it for 15% more than its value. His gain or loss percent is:

Ano profit, no loss

B20% profit

Cless than 20% profit

Dmore than 20% profit

ENone of these

Question 7

A dealer marked up his goods 20% above its cost price and sold 80% of the goods at 25% gain and remaining at marked price. Find his overall gain percentage.

A25%

B24%

C26%

D30%

E22%

Question 8

Tarun invested Rs X in scheme I for three years at the rate of 12% p.a. at simple interest while Khushi invested Rs (X + 4000) in scheme II for 2 years on C.I. at 20% p.a. rate. Find sum invested by Khushi if total interest earned by them is Rs. 3360.

A4400

B4500

C4000

D4600

ENone of these

Question 9

A milkman made a mixture by mixing milk and water in the ratio 2 : 3 and sold 37.5% of the mixture. If he added 62.5 â„“ water in the remaining mixture, ratio of milk to water becomes 2 : 5, then Find the initial quantity of mixture?

A250 â„“

B200 â„“

C450 â„“

D350 â„“

E500 â„“

Question 10

CI on a certain sum for 2 years is Rs. 80.80 and SI is Rs. 80 for same years. What will be the rate of interest?

A.2%

B. 4%

C.6%

D.5%

E.8%

__SOLUTIONS:__

1.let the 2nd discount be Rs.x.

ATQ,

x = 25%

2.Let CP = 100,MP=140,SP = 126

Actual profit = 126 - 100 = 26

% profit = 26/100 × 100 = 26%

3.Let the CP=100,MP=150

ATQ,150 × 85/100× 85/100=108.375

% profit = 8.375%

4.MP = 100

SP = 80 - 10 = 70

CP=70 × 100/120= 58.33

5.SP = 361,MP = 361×100/95= 380

CP = 380 ×100/152 = 250

6.Let actual cost price be Rs.100

Cost price of man =100 ×85/100= 85

SP of man=100 × 115/100= 115

% Profit =30/85 ×100 = 35 5/17%

7.Let CP of on item be = Rs.100

Total quantity of item = 100

Then total CP = 100 × 100 = 10000

SP of items which sold at 25% gain = 80 ×125 = 10000

SP of items which sold at MP =20 × 120 = 2400

Profit percentage =

2400/10000 × 100 = 24%

8.Let amount invested in scheme be = x

ATQ,

x=2000

Amount invested by Khushi = 2000 + 4000 = 6000

9.As given in the question 37.5%=3/8

part is sold.so remaining part is =5/8

x = 50

So initial quantity of mixture 5 × 50 = 250 â„“