**RRB Clerk and RRB PO Prelims exam are going to be held in the upcoming months. We have already provided you with the PDFs of many topics of Quantitative Aptitude like Simplification/Approximation, Number Series,datainterpretation.important Arithmetic questions to prepare for RRB Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.**

1.The time taken by a motorboat to travel 1050 km upstream is 40 hours more than the time taken by it to travel the same distance in downstream. The speed of the motorboat in still water is 500% more than that the speed of stream.

Quantity I : How much time the motorboat will take to travel the same distance in upstream?

Quantity II : How much time the motorboat will take to travel 1500 km downstream if due to wind, the speed of stream was increased by 20%?

A.Quantity : I > Quantity : II

B.Quantity : I ≥ Quantity : II

C.Quantity : I < Quantity : II

D.Quantity : II ≥ Quantity : I

E.Quantity I = Quantity II or relation can't be established

2.The ratio of the efficiency of a man to a woman is 4 : 3. A group of 2 men and 2 women together can complete a piece of work in 12 days.

Quantity I : How many days, a group of a man and three women will take to complete the same piece of work?

Quantity II : if the efficiency of a men was increased by 20% and the efficiency of a women was increased by 50% then how many days they will take to complete 75% of the piece of work if they work together?

A.Quantity : I > Quantity : II

B.Quantity : I ≥ Quantity : II

C.Quantity : I < Quantity : II

D.Quantity : II ≥ Quantity : I

E.Quantity I = Quantity II or relation can't be established

3.When 5 litres of water were added with some quantity of pure milk then the ratio of milk to water become 3 : 2.

Quantity I : In the mixture, when 1.5 litres of pure milk are added then what will be the concentration of milk in the new mixture?

Quantity II : Instead of 5 litres of water, if 3.5 litres of water were added and the quantity of pure milk remained the same then what would be the concentration of pure milk in the mixture?

A.Quantity : I > Quantity : II

B.Quantity I ≥ Quantity : II

C.Quantity I < Quantity : II

D.Quantity : II ≥ Quantity : I

E.Quantity I = Quantity II or relation can't be established

4.A train of 500 meters length can cross completely a platform of 800 meters length in 2 minutes 10 seconds.

Quantity I : What is the speed of the train in meters per second?

Quantity II : A man running in the same direction of the train can pass the train completely in 8 minutes 20 seconds then what was the speed of the man in meters per sec?

A.Quantity : I > Quantity : II

B.Quantity : I ≥ Quantity : II

C.Quantity : I < Quantity : II

D.Quantity : II ≥ Quantity : I

E.Quantity I = Quantity II or relation can't be established

5.Quantity I: What is the difference between the simple and compound interest of the amount Rs.2000 at the rate of 20% for 2 years?

Quantity II: A spends his salary for entertainment and shopping in the ratio of 3:1 and the he spend his salary for shopping to education fee in the ratio of 3:1. If he spends education fee is Rs.48 less than entertainment, find his salary?

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity II > Quantity I

D) Quantity II ≥ Quantity I

E) Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established

6) Quantity I: What is the perimeter of the rectangle whose area is 216 cm2 and the ratio of length to breadth is 3: 2?

Quantity II: 63 cm

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity I = Quantity II

D) Quantity I < Quantity II

E) Quantity I ≤ Quantity II

7) Quantity I: Compound interest on Rs.1800 at 10% per annum for 2 years?

Quantity II: What is the difference between the simple and compound interest on Rs.37800 at 10% per annum for two years?

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity I = Quantity II

D) Quantity I < Quantity II

E) Quantity I ≤ Quantity II

8) Quantity I: 18 seconds

Quantity II: Time taken by 180 m train crosses a man at the speed of 20 kmph.

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity I = Quantity II

D) Quantity I < Quantity II

E) Quantity I ≤ Quantity II

9) Quantity I: Ratio of the present age of A and B is 4: 5 and after 8 years the ratio becomes 5: 6. What is the difference between the ages of A and B after 15 years?

Quantity II: 6 years

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity I = Quantity II

D) Quantity I < Quantity II

E) Quantity I ≤ Quantity II

10) Quantity I: A and B can complete a work in 10 days and 18 days respectively. If C’s efficiency is 50% more than B, in how many days A, B and C together can complete the work?

Quantity II: 5 days

A) Quantity I > Quantity II

B) Quantity I ≥ Quantity II

C) Quantity I = Quantity II

D) Quantity I < Quantity II

E) Quantity I ≤ Quantity II

__SOLUTION:__**1.**A

Let the speed of the stream = x km per hour

Then, the speed of the motorboat in still water = (100 + 500)% of x = 600% of x = 6x km per hour

According to the question,

1050 | – | 1050 | = 40 |

6x – x | 6x + x |

1050 | – | 1050 | = 40 |

5x | 7x |

1050 × (7–5) | = 40 |

35x |

1050 × 2 = 35x × 40

By solving, x = 1.5 km per hour

Quantity I :

The reqd. time = | 1050 | = | 1050 | = | 1050 | = 140 hours |

6x – x | 5x | 5 × 1.5 |

When the speed of stream was increased by 20% then the new speed of the stream = 120% of x = 1.2x = 1.2 × 1.5 = 1.8 km per hour

And the speed of the motorboat in downstream = 6x + 1.8 = 9 + 1.8 = 10.8 km per hour

The reqd. time = 1500/10.8 = approximately 138.89 hours

Therefore, Quantity : I > Quantity : II

Hence, option A is correct.

2.C

X = 2.5 litres

Therefore, the quantity of pure milk = 3x = 3 × 2.5 = 7.5 litres

Quantity I:

In the mixture, when 1.5 litres of pure milk are added then the quantity of pure milk = 7.5 + 1.5 = 9 litres and the quantity of mixture = 9 + 5 = 14 litres

The concentration of milk

Quantity II:

Instead of 5 litres of water, if 3.5 litres of water were added and the quantity of pure milk remained the same then the quantity of pure milk = 7.5 litres and the quantity of water = 3.5 litres

The quantity of mixture = 7.5 + 3.5 = 11 litres

Therefore, Quantity :I < Quantity :II

Hence, option C is correct.

Let the efficiency of a man = 4x then the efficiency of a women = 3x

When a group of 2 men and 2 women together can complete a piece of work in 12 days then the total units of work done by them in 12 days = 2 × 4x × 12 + 2 × 3x × 12 = 168x units

Quantity I:

The efficiency of a group of a man and three women = 4x + 3 × 3x = 13x

Quantity II :

If the efficiency of a men was increased by 20% and the efficiency of a women by 50% then the new efficiency of a man = 120% of 4x = 4.8x and the new efficiency of a woman = 150% of 3x = 4.5x

The new efficiency of a man and a woman = 4.8x + 4.5x = 9.3x

75% of the work = 75% of 168x = 126x units

Therefore, Quantity :I < Quantity : II

Alternate method: when work is same then efficiency is inversely proportional time. Compare according to that.

Hence, option C is correct

When a group of 2 men and 2 women together can complete a piece of work in 12 days then the total units of work done by them in 12 days = 2 × 4x × 12 + 2 × 3x × 12 = 168x units

Quantity I:

The efficiency of a group of a man and three women = 4x + 3 × 3x = 13x

The reqd. number of days = | 168x | = approximately 13 days |

13x |

Quantity II :

If the efficiency of a men was increased by 20% and the efficiency of a women by 50% then the new efficiency of a man = 120% of 4x = 4.8x and the new efficiency of a woman = 150% of 3x = 4.5x

The new efficiency of a man and a woman = 4.8x + 4.5x = 9.3x

75% of the work = 75% of 168x = 126x units

The reqd. number of days = | 126x | = 13.54 days approximately |

9.3x |

Therefore, Quantity :I < Quantity : II

Alternate method: when work is same then efficiency is inversely proportional time. Compare according to that.

Hence, option C is correct

3.C

Let the quantity of pure milk = 3x litres then the quantity of water = 2x litres = 5 litresX = 2.5 litres

Therefore, the quantity of pure milk = 3x = 3 × 2.5 = 7.5 litres

Quantity I:

In the mixture, when 1.5 litres of pure milk are added then the quantity of pure milk = 7.5 + 1.5 = 9 litres and the quantity of mixture = 9 + 5 = 14 litres

The concentration of milk

= | 9 × 100 | = approximately 64.28% |

14 |

Quantity II:

Instead of 5 litres of water, if 3.5 litres of water were added and the quantity of pure milk remained the same then the quantity of pure milk = 7.5 litres and the quantity of water = 3.5 litres

The quantity of mixture = 7.5 + 3.5 = 11 litres

The reqd. concentration = | 7.5 × 100 | = 68.18% |

11 |

Therefore, Quantity :I < Quantity :II

Hence, option C is correct.

4.C

Hence, option C is correct.

We know that, distance = speed × time

(500 + 800) = s × 130

1300 = s × 130

S = 10 meters per second

Quantity I : = 10 meters per second

Quantity II : 8 minutes 20 seconds = 500 seconds

Let the speed of the man = x m/sec then

500 = 500 × (x – 10)

x = 11 meters per second

Therefore, Quantity :I < Quantity : II

Hence, option C is correct.

5.Answer: A

From quantity I,

Difference=2000*20*20/100*100=Rs.80

From quantity II,

Ratio of A spends entertainment, shopping and education fee=9:3:1

A’s salary=13/8*48=Rs.78

6) Answer: D

From Quantity I,

Area of the rectangle = 216

3x * 2x = 216

x2 = 36

x = 6 cm

Perimeter of the rectangle = 2 * (3 * 6 + 2 * 6) = 60 cm

From Quantity II,

63 cm

Quantity I < Quantity II

7) Answer: C

From Quantity II,

CI = P (1 + R/100)2 – P

CI = 1800 * (1 + 10/100)2 – 1800

= 378

From Quantity II,

Difference = 37800 * 10 * 10/(100 * 100)

= 378

Quantity I = Quantity II

8) Answer: D

From Quantity I,

18 seconds

From Quantity II,

Required time = 180/(20 * 5/18) = 32.4 seconds.

Quantity I < Quantity II

9) Answer: A

From Quantity I,

(4x + 8)/(5x + 8) = 5/6

25x + 40 = 24x + 48

x = 8 years

A = 4 * 8 = 32 years

B = 5 * 8 = 40 years

After 15 years A and B’s age is 47 and 55 years respectively.

Difference between the ages of A and B = 8 years

From Quantity II,

6 years

Quantity I > Quantity II

10) Answer: D

From Quantity I,

A = 1/10

B = 1/18

C = 18 * 100/150 = 12 days

A + B + C = 1/10 + 1/18 + 1/12

= (18 + 10 + 15)/180

= 43/180

Required time = 180/43 days

From Quantity II,

5 days

Quantity I < Quantity II