We brings you daily Current affairs, daily Current Affairs Quiz, weekly Current Affairs, weekly Current Affairs Quiz to enhance your preparation for upcoming exams. We also provide articles related to quant, reasoning, English, ssc etc .

Search here

Breaking

Quant practice set 4 for sbi po prelims




SBI Clerk and SBI PO Prelims exam are going to be held in the upcoming months. We have already provided you with the PDFs of many topics of Quantitative Aptitude like Simplification/Approximation, Number Series,datainterpretation.important Arithmetic questions to prepare for SBI Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.

Follow us on TELEGRAM








START TEST

1.A and B undertake to complete a piece of work for Rupees 1200. A can do it in 8 days, B can do it in 12 days and with the help of C they complete the work in 4 days. Find the share of C?
180
220
200
145
175

2.One year before, Manju was six times as old as her daughter. Six years hence, Manju’s age will exceed her daughter’s age by 20 years. The ratio of the present ages of Manju and her daughter is?
4:3
5:1
1:2
4:5
6:7

3.A sum of rupees 3903 is divided between P and Q such that the share of P at the end of 8 years is equal to the share of Q after 10 years. Find the share of P if rate of interest is 4% compounded annually.
2121
2000
1998
2028
2100

4.Speed of a man in still water is 4 km/hr and the river is running at 2 km/hr. The total time taken to go to a place and come back is 4 hours. What is the distance travelled?
8
5
6
9
4

5.A bag contains 3 red balls and 8 blacks ball and another bag contains 5 red balls and 7 blacks balls, one ball is drawn at random from either of the bag, find the probability that the ball is red.
88/263
71/290
66/251
91/264
61/263

6.Study the bar-graph carefully to answer the questions.

Bar graph shows the total number of employees working in public and private sectors in 5 different cities.




Q6. If number of males working in private sector in city Lucknow is 20% more than the number of females working in same sector and in same city and ratio of male to female working in public sector in Delhi is 12 : 13 then, find the difference between females working in private sector in city Lucknow to male working in public sector in Delhi ? (in thousands) 
A) 75
B) 50
C) 55
D) 45
E) 60
Q7.  If 11 1/9% of employees working in public sector in Chennai quits and Joins private sector in Mumbai then, remaining total employees in Chennai are what percent of total employees in Mumbai after the changes? 
A) 85 5/12%
B) 62 3/5%
C) 87 2/3%
D) 78 5/12%
E) 72%
Q8.  In how many cities, number of employees in private sector is 25% more than number of employees in public sector? 
A) 4
B) 1
C) 2
D) 3
E) None of these
Q9. Find the ratio of average of public sector employees in Delhi, Kolkata and Mumbai together to the average of private sector employees in Lucknow and Delhi together?
A) 15 : 23
B) 17 : 26
C) 19 : 26
D) 9 : 13
E) 26 : 19
Q10. If ratio of employees in three groups A, B and C in public sector in city Delhi is 5 : 8 : 12 and ratio of employees in three group C, B and A in public sector in Mumbai is 2 : 2 : 1. Then, Group ‘C’ employees in public sector in city Delhi is what percent more/less than that in Mumbai? 
A) 80%
B) 60%
C) 75%
D) 65%
E) 50%
11. Find the wrong term of the following number series.
4, 6, 18, 49, 201, 1011
49
6
4
18
1011

12.    48, 72, 108, 162, 243, 366
243
72
366
108
48


13.   2, 54, 300, 1220, 3674, 7350
54
3674
2
1220
300

14.    8, 27, 64, 125, 218, 343
27
218
8
125
343

15.     19, 68, 102, 129, 145, 154
95
90
102
110
120

SOLUTIONS:

1.Option C
1/8 + 1/12 + 1/C = 1/4, we get C = 24 days
now efficiency of A, B and C are in the ratio of 1/8 :1/12 : 1/24
3:2:1, so share of C is 1/6 * 1200 = 200


2.Option B
Ages of Manju and her daughter = 6x, x
[6x + 1 + 6] – [x + 1 + 6] = 20
5x = 20; x = 4
Ratio = 6x + 1 : x + 1 = 25 : 5 = 5:1


3.Option D
P*(1 + 4/100)^8 = (3903 – P)*(1 + 4/100)^10
= 2028


4.Option C
Distance = time * [B^2 – R^2] / 2*B
Distance = 4* [4^2 –2^2] / 2*4
= 6 km


5.Option D
Probability = probability of selecting the bag and probability of selecting red ball
(1/2)*(3/11) + (1/2)*(5/12) = 91/264


6. B

7. A

8. D

9. C

10. E
11.Option D
4 × 1 + 2 = 4 + 2 = 6
6 × 2 + 3 = 12 + 3 = 15 == 18
15 × 3 + 4 = 45 + 4 = 49
49 × 4 + 5 = 196 + 5 = 201
201 × 5 + 6 = 1005 + 6 = 1011


12.Option C
48 ×3/2 = 72
72 ×3/2 = 108
108 × 3/2= 162
162 × 3/2 = 243
243 ×3/2 = 364.5 == 366


13.Option B
2 × 6 + 7 × 6 = 12 + 42 = 54
54 × 5 + 6 × 5 = 270 + 30 = 300
300 × 4 + 5 × 4 = 1200 + 20 = 1220
1220 × 3 + 4 × 3 = 3660 + 12
= 3672 == 3674
3672 × 2 + 3 × 2 = 7344 + 6 = 7350


14.Option B
2^3 = 8 : 3^3 = 27
4^3 = 64 : 5^3 = 125
6^3 = 216 == 218
7^3 = 343

15.Option C
19 + 7^2 = 19 + 49 = 68
68 + 6^2 = 68 + 36 = 104 == 102
104 + 5^2 = 104 + 25 = 129
129 + 4^2 = 129 + 16 = 145
145 + 3^2 = 145 + 9 = 154