We brings you daily Current affairs, daily Current Affairs Quiz, weekly Current Affairs, weekly Current Affairs Quiz to enhance your preparation for upcoming exams. We also provide articles related to quant, reasoning, English, ssc etc .

Search here

Breaking

Percentage Questions with Solution for SBI PO 2020



SBI Clerk and SBI PO Prelims exam are going to be held in the upcoming months. We have already provided you with the PDFs of many topics of Quantitative Aptitude like Simplification/Approximation, Number Series,datainterpretation.important Arithmetic questions to prepare for SBI Clerk and PO Pre exam. Practicing these questions will help you to know about the level of the questions. To increase your speed and accuracy, enhance your calculations.

Follow us on TELEGRAM

Web











START QUIZ




1.When the price of rice is increased by 30 percent, a family reduces its consumption such that the expenditure is only 20 percent more than before. If 50 kg of rice is consumed by family before, then find the new consumption of family (approx.) 
a) 43kg
b) 44kg
c) 45kg
d) 46kg
e) None of these

2.Weights of two friends A and B are in the ratio of 1:2. A’s weight increases by 20% and the total weight of A and B togetherbecomes 60 kg, with an increase of 30%. By what percent the weight of B increase?
a)30%
b) 35%
c) 40%
d) 45%
e) None of these

3.A man spends 60% of his income. His income is increased by 20% and his expenditure also increases by 10%. Find the percentage decrease in his saving?
a) 10%
b) 15%
c) 20%
d) 25%
e) None of these

4.The number of seats in a cinema hall is decreased by 8% and also the price of the ticket is increased by 4 percent. What is the
effect on the revenue collected?
a) increase 4.32%
b) decrease 4.32%
c) increase 3.32 percent
d) decrease 3.32%
e) None of these

5.A number is first decreased by 25%. The decreased number is
then increased by 20%. The resulting number is less than the
original number by 40. Then the original number is –
a) 100
b) 200
c) 300
D)400
E)None of these

6. 12 percent of the voters in an election did not cast their votes. In this election there are only two candidates. The winner by obtaining 45% of the total votes and defeated his rival by 2000 votes. The total
number of votes in the election
a) 50000
b) 75000
c) 100000
d) 125000
e) None of these

7.A reduction of 20% percent in the price of rice enables a housewife to buy 5 kg more for rupees 1200. The reduced price per
kg of rice
a) 36
b) 45
c) 48
d) 60
e) None of these

8.Last year there were 610 boys in a school. The number decreased by 20 percent this year. How many girls are there in the
school if the number of girls is 175 percent of the total number of boys in the school this year ?
A. 854
B. 848
C. 798
D. 782

9.Deepika went to a fruit shop with a certain amount of money. She retains 15% of her money for auto fare. She can buy either 40 apples or 70 oranges with that remaining amount. If she buys 35
oranges, how many more apples she can buy?
A. 35
B. 40
C. 15
D. 20

10.Sohan spends 23% of an amount of money on an insurance policy, 33% on food, 19% on children’s education and 16% on
recreation. He deposits the remaining amount of Rs. 504 in bank. How much total amount did he spend on food and insurance policy together?
A. Rs.3146
B. Rs.3126
C. Rs.3136
D. Rs.3048

11.Deepak was to get a 50% hike in his pay but the computer operator wrongly typed the figure as 80% and printed the new pay
slip. He received this revised salary for three months before the organization realized the mistake. What percentage of his correct new salary will get in the fourth month, if the excess paid to him in the previous three months is to be deducted from his fourth month?
A. 30%
B. 40%
C. 45%
D. 25%

12. In an election 10% of the voters on the voters’ list did not cast votes and 60 voters cast their ballot papers blank. There were only two candidates. The winner was supported by 47% of all voters in the list and he got 308 votes more than his rival. The number of voters on the list was:
A. 3600
B. 6200
C. 4575
D. 6028

13. In an examination 70% candidates passed in prelims and 55% candidates passed in Mains. If 62% candidates passed in both these subjects, then what per cent of candidates failed in both the exams?
1.37%
2.26%
3.43%
4.15%
5.None of these

14.The total salary of Guagn and Harish in an organization is Rs 30000. If the salary of Gugan increase by 5% and salary of Harish
increase by 7%, then their total salary would increase to Rs 31800. Find the salary of Harish ?
1.Rs.10,000
2.Rs.15,000
3.Rs.18,000
4.Rs.12,000
5.None of these

15.The population of village increases at the rate of 6% per annum. There is an additional increase of 2% in the population due to rural development .Therefore the percentage increase in the population
after 2 years will be
1.15.46%
2.16.64%
3.14.46%
4.12.56%
5.None of these


SOLUTIONS:

1.Answer – d) 46kg
Explanation :
Suppose initially price per kg of rice is 100 then their expenditure is
5000.
Now their expenditure is only increased by only 20% i.e – 6000.
Increased price of rice = 130.
So new consumption = 6000/130 = 46

2.Answer – b) 35%
Explanation :
weight of A is x and weight of B is 2x given that 60 kg weight is the
30% percent increase of the original weight,
so (130/100)*W = 60,
W = 600/13 kg
(W = original weight)
X + 2x = 600/13,
x = 200/13
So weight of A = 200/13
and of B = 400/13 (120/100)*(200/13) + [(100 + a)/100]*(400/13) = 60
Solve for a.
We will get a = 35%

3.Answer – a) 10%
Explanation :
Let initially income is 100.
So, expenditure = 60 and
saving = 40 now income is increased by 20%
i.e. 120.
So, expenditure = (70/100)*120 = 84 and
saving = 36
so % percent decrease in saving = (4/40)*100 = 10%

4.Answer – b) decrease 4.32%
Explanation :
Let initially seats are 100 and price of each seat is 100,
so total initial revenue = 10000 now,
seats are 92 and price of each seat = 104,
so total revenue = 92*104 = 9568
so percent change in revenue = (432/10000)*100
=4.32 decrease

5.Answer – d) 400
Explanation :
Let the number is a
a – (75/100)*a*(120/100)
= 40 we will get a = 400

6.Answer – c) 100000
Explanation :
12% percent didn’t cast their vote.
45% of total votes get by the winning candidates,
so remaining 43% will be scored by his rival.
So, (45/100 -43/100)*P = 2000 P = 100000

7.Answer – c) 48
Explanation :
let original price is x rupees per kg 1200/(4x/5) – 1200/x = 5
We will get x = 60,
so reduced price = (4*60)/5 = 48

8.Answer & Explanation
A. 854
Explanation:
No of boys in a school last year = 610
No of boys in a school for this year
610*80/100=122
610-122=488
No of girls =175/100 * 488=854

9.Answer & Explanation
D. 20
Explanation:
Assume Total amount = Rs.100
Auto fare= 15% of Total amount
i.e Rs.15
Now the amount is Rs.85
Price of 70 oranges = Rs.85
Price of 35 oranges = (85/70)*35 = Rs. 42.50
Remaining amount to buy apples is =Rs.42.50
Price of 40 apples = Rs.85
Price of X apples = Rs.42.50
X=(85/42.5)*40 = 20 Apples

10.Answer & Explanation
C. Rs.3136
Explanation:
Total amount = x Savings(%)
[100 – (23 + 33 + 19 + 16 )]% = 9 %
9% of x = 504
=> x = 504 * 100/9 = 5600
Amount spend on food and insurance policy together
= 56% of 5600 = Rs.3136

11.Answer & Explanation
B. 40%
Explanation:
Assume Deepak’s salary =10000 original hike(50%) amount = 5000 ;
Revised salary =15000
Wrongly typed(80%)
hike amount = 8000
Diff = 3000;
For three months = 9000
Fourth Month Salary = 15000-9000=6000
15000*x/100 = 6000
=> x=40%

12.Answer & Explanation
B. 6200
Explanation:
Let total number of voters= x
People who voted for the winner are =0.47x
People who voted for the loser are = 0.47x-308
People who cast blanks are = 60 and
people who did not vote are = 0.1x
solve the following equation
0.47x+0.47x-308+60+0.1x=x
=> x=6200

13.Answer & Explanation
Answer – 1.37%
Explanation :
Students passed in Prelims = 70%
Students passed in Mains = 55%
Students passed in both = 62%
No of students passed in at least one subject = (70+55)-62 = 63%.
students failed in both subjects = 100-63 = 37%.

14.Answer & Explanation
Answer – 2.Rs.15,000
Explanation :
7% increases 30000 = Rs 2100 =30000+2100 = Rs 32,
100 But the actual increase in salary =31800
Difference =32100 – 31800 = 300 2% = 300
Gugan’s salary =300/2 x 100 = 15000
Harish’s salary =30000 – 15000 = Rs 15000

15.Answer & Explanation
Answer – 2.16.64%
Explanation :
Total increase = 6+2 = 8%
% increase = 8+8+(8*8/100)
= 16+0.64 = 16.64%