We brings you daily Current affairs, daily Current Affairs Quiz, weekly Current Affairs, weekly Current Affairs Quiz to enhance your preparation for upcoming exams. We also provide articles related to quant, reasoning, English, ssc etc .

Search here

Breaking

WRONG NUMBER SERIES FOR SBI PO PRELIM




We bring you the complete and important daily QUANT  to achieve more marks in Banking, Insurance, UPSC, SSC, CLAT, Railways and all other competitive Exams. We prepare it based on our daily current affairs.Hope you like it.

Follow us on TELEGRAM








                          START QUIZ

1) 12, 34, 100, 296, 892, 2674
a) 34
b) 892
c) 296
d) 100
e) 2674

2) 2, 26, 286, 2004, 10010, 30030
a) 286
b) 10010
c) 30030
d) 2004
e) 26

3) 42, 106, 172, 247, 351, 518
a) 518
b) 247
c) 172
d) 106
e) 351

4) 2512, 632, 160, 44.5, 15.125
a) 632
b) 44.5
c) 15.125
d) 160
e) 2512

5) 225, 223, 111, 36, 8
a) 223
b) 111
c) 36
d) 225
e) 8

6) 4, 26, 178, 1238, 8672
a) 26
b) 4
c) 1238
d) 178
e) 8672

7) 21, 43, 88, 175, 362, 729
a) 43
b) 88
c) 362
d) 729
e) 175

8) 453, 563, 693, 851, 1033, 1243
a) 563
b) 851
c) 1243
d) 693
e) 1033

9) 567, 579, 607, 649, 711, 797
a) 607
b) 579
c) 711
d) 797
e) 649

10) 91, 92, 187, 565, 2271, 11364
a) 2271
b) 92
c) 11364
d) 187
e) 565

11) 172, 200, 263, 388, 604, 947, 1459
a) 263
b) 388
c) 200
D)604
E)947

SOLUTION

1) Answer: c)
12 * 3 - 2 = 34
34 * 3 – 2 = 100
100 * 3 – 2= 298
298 * 3 – 2 = 892
892 * 3 – 2 = 2674
The wrong term is, 296

2) Answer: d)
2 * 13 = 26
26 * 11 = 286
286 * 7 = 2002
2002 * 5 = 10010
10010 * 3 = 30030
The wrong term is, 2004

3) Answer: e)
The wrong term is, 351


4) Answer: d)
2512/4 + 4 = 632
632/4 + 4 = 162
162/4 + 4 = 44.5
44.5/4 + 4 = 15.125
The wrong term is, 160

5) Answer: a)
225/1 – 1 = 224
224/2 – 1 = 111
111/3 – 1 = 36
36/4 – 1 = 8
The wrong term is, 223

6) Answer: c)
4 * 7 – 2 = 26
26 * 7 - 4 = 178
178 * 7 – 6 = 1240
1240 * 7 – 8 = 8672
The wrong term is, 1238

7) Answer: e)
21 * 2 + 1 = 43
43 * 2 + 2 = 88
88 * 2 + 3 = 179
179 * 2 + 4 = 362
362 * 2 + 5 = 729 

The wrong term is, 175

8)
 9)

10) Answer: e)
91 * 1 + 1 = 92 
92 * 2 + 3 = 187
187 * 3 + 5 = 566
566 * 4 + 7 = 2271
2271 * 5 + 9 = 11364

The wrong term is, 565

11)